Queerowe Ambulatorium

qa
Odkąd w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia amerykański uczony Alfred Kinsey opublikował wyniki swoich badań amerykanie przekonali się o tym, co dla wielu było znane już wcześniej: istnieje wiele modeli relacji międzyludzkich. Heteronormatywność jaka była wówczas normą społeczną nie została zakwestionowana przez intelektualistów, a przez zwykłych obywateli, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami.
Obecnie nadal zmagamy się z fałszywymi obrazami modeli życia, które na dłuższą metę stają się krzywdzące dla wielu osób.
Jest to jeden z powodów dla których postanowiłyśmy zawiązać inicjatywę o nazwie Queerowe Ambulatorium.
Wyidealizowany model rodziny lansowany w reklamach towarzystw ubezpieczeniowych czy kremów do smarowania pieczywa nie istnieje. Mimo to wiele osób próbuje wcisnąć się w niewygodny gorset cudzych wyobrażeń o tym jak powinno się żyć, kogo kochać czy wreszcie jakie czytać książki i jak się ubierać. Obecnie dysponujemy wystarczającym zasobem wiedzy i wolności aby samodzielnie decydować o tym
w jaki sposób planować swoje życie. Mimo tego wielokrotnie oddajemy innym prawo do
decydowaniu o swoich wyborach życiowych. Bierze się to z tego, że rzadko mamy dostęp do opcji jakie są dla nas dostępne. Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. My – twórczynie inicjatywy Queerowego Ambulatorium możemy odpowiedzieć tylko, że uważamy że życie jest zbyt krótkie aby się oszukiwać i udawać, że jest się kimś innym niż w rzeczywistości. Cóż to oznacza? Układanie sobie planów zgodnie z życzeniem tak zwanego „społeczeństwa” to błąd, którego nie uda nam się naprawić.
Bycie kimś kim nie chce się być czy bycie z kimś kogo się nie kocha jest równoznaczne z
uwięzieniem się w ciasnej klatce własnych wyobrażeń. Klatce, która zacznie cię uwierać prędzej czy później. Dokonywanie wyborów zgodnie z życzeniem osób, którym chcesz się przypodobać doprowadza do krzywdy zarówno Twojej, jak i osób którym chcesz się przypodobać.

Czy nie lepiej zatem od początku być ze sobą szczerą i regulować tryb własnej drogi życiowej zgodnie z własnym życzeniem?

Pozbawianie się tej możliwości nie sprawi Twoim bliskim radości, a ciebie doprowadzi w miejsce Twojego życia, w którym będziesz zastanawiać się jak uciec.
Stawianie oporu nigdy nie było łatwe, czasami niosło tragiczne konsekwencje ale z perspektywy czasu widać, że osoby podążające swoją ścieżką nie przegrywają.
Mohandas Karamchand Gandhi, ArturLuther King, John Lenon czy Freddie Mercury to osoby, które żyły tak jak chciały i umarły adekwatnie do tego, co głosiły. W tej wyliczance brakuje jednak kobiet.
Charyzmatycznych i odważnych. Czyżby brakowało ich we współczesnym świecie?

Nie, takich kobiet jest wiele ale o nich się nie mówi z emfazą.
W ramach Queerowego Ambulatorium zamierzamy przypomnieć sylwetki kobiet mających odwagę bycia sobą, walczących o siebie i osiągających swoje cele. Kobiet takich jak Maria Skłodowska-Curie która oprócz tego, że zdobyła dwie nagrody Nobla miała też prawo jazdy, co na początku XX wieku było wręcz fenomenem wśród kobiet, jednak Maria Skłodowska nie była jedyną prekursorką w nauce. Niestety dokonania kobiet nie były traktowane na równi z dokonaniami mężczyzn. A co dzieje się z mężczyznami, którzy po latach okazują się kobietami? Jaki los spotkał działacza „Solidarności”, który skorygował płeć i obecnie funkcjonuje zgodnie ze swoimi odczuciami jako kobieta Ewa Hołuszko?

Zadamy wiele takich pytań i będziemy też szukać na nie odpowiedzi.

Queerowe Ambulatorium na FB

d.getElementsByTagName(‚head’)[0].appendChild(s);